Невидимий вбивця у редисці та молодій капусті
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я у світі щорічно реєструється кілька мільйонів випадків отруєнь людей пестицидами. Не виключення і Україна. Як тільки на ринках з'являється «молода» редиска та капуста, у реанімаційні відділення обласних лікарень відразу потрапляють перші пацієнти.
Алла Войціховська
Державний контроль практично відсутній
Пестициди – це токсичні речовини хімічного або біологічного походження. На сьогодні в Україні зареєстровано близько 1100 пестицидів. Однак державний контроль за їхнім використанням практично відсутній.

Алла Войціховська
Еколог МБО «Екологія-Право-Людина»
Страждає і сільське населення – щороку із стартом обробітку полів пестицидами все більше селян скаржиться у газети на погіршення стану здоров'я. У багатьох починає боліти горло, а у малюків – підвищується температура.
Повноваження з контролю перейшли до Держпродспоживслужби. Але лабораторії колишньої СЕС, які здійснювали цей контроль, залишилися у підпорядкуванні МОЗ, і тепер не здійснюють контролюючих функцій. Водночас з 24 обласних відділень Державної екологічної інспекції лише три мають атестовані лабораторії на право проведення досліджень вмісту кількох дозволених до використання в Україні пестицидів у грунтах і воді. Однак ці лабораторії також не здійснюють лабораторного контролю за їх використанням.

Алла Войціховська
Еколог МБО «Екологія-Право-Людина»
В Україні немає чітко визначеного класифікатора впливу пестицидів на організм людини. Контролююча служба – Держпродспоживслужба, може перевіряти лише наявні документи, але не вплив хімікату на організм людини. Такий підхід до якості товару неприйнятний для ЄС
У нашій державі досі немає належного обліку отруєнь пестицидами. Більшість отруєнь легкого ступеня лишаються не зареєстрованими, а постраждалі обмежуються самопоміччю або зверненням у медпункт. В існуючих офіційних статистичних формах всі отруєння в тому числі пестицидами, знаходяться в графі «інші захворювання». Окрім того, у зв'язку зі створенням невеличких приватних фермерських господарств та використанням сезонних робочих, власники не зацікавлені в оформленні випадків отруєнь.
Тим часом, пестициди створюють вагому еколого-гігієнічну проблему, бо вченими доведений достовірний зв'язок між інтенсивністю застосування пестицидів на території та підвищенням захворюваності дітей, включаючи випадки вроджених аномалій. Як показують результати епідеміологічних досліджень, під впливом пестицидів підвищується частота таких захворювань, як хронічний отит, фарингіт, захворювання мигдаликів та аденоїдів, бронхіальна астма, нефрит, нефроз, вроджені аномалії серця та систем кровообігу.
Люди звинувачують у цьому аграріїв, заявляючи, що ті не дотримуються правил під час розпилювання хімікатів. Тим більше, що всі роботи з пестицидами повинні проводитися у ранні ранкові (до 10) чи вечірні години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмурі і прохолодні дні з температурою повітря нижче +10 градусів С. Натомість, є численні свідчення про внесення пестицидів у різних областях України протягом всього дня, жаркого і вітряного
Фермери мають завчасно, але не менше чим за дві доби до початку проведення кожної хімічної обробки, сповістити населення і власників суміжних сільськогосподарських угідь про місця, строки і методи застосування пестицидів. У період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи. Наразі фермери переважно ігнорують і ці вимоги також, про що є численні свідчення, у тому числі фото та відео, власників обійсть зі всієї України.
отруйні речовини потрапляють у воду
Вода на Кіровоградщині - одна із найбільш забруднених нітратами
Детальніше - у програмі "Тема дня" (ведучи - Дмитро Кобець)
Головна мета - наближення українського законодавства до норм ЄС у сфері засобів захисту рослин, поліпшення пов'язаних інспекцій та лабораторних послуг.
Застосування пестицидів у сільському господарстві в Україні має строго регламентуватись в рамках всеохоплюючої стратегії імплементації Глави IV (Санітарні та фітосанітарні заходи) Розділу IV «Торгівля і питання, пов'язані з торгівлею» такого важливого документу, як Угода про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони.
Законопроект про державний контроль передбачає, що Держпродспоживслужба може відбирати зразки продукції і перевіряти її на предмет максимального вмісту пестицидів, де рамки базуються на вимогах ЄС. Наразі це в розробці до громадського обговорення. Аграрії ж бояться, що чіткий перелік через неоперативне реагування на новинки ринку, закриє доступ до новітніх технологій.

Галина Котик
експертка з проведення правових і наукових досліджень, підготовки проектів правових актів
Законодавство
Передбачено наявність сертифікатів у консультантів з використання агрохімікатів. Ну і зовсім нове для українського аграрного сектора – регулярні перевірки оприскувачів на справність та точність їхньої роботи.
Спеціалісти Держпродспоживслужби разом з європейськими експертами проаналізували законопроект «Про захист та карантин рослин». Майбутній закон має стати основним елементом для впровадження контролю за використанням пестицидів. Зокрема закон передбачатиме доступ до навчання та наявність сертифікатів у продавців засобів захисту рослин – щоб не було так, що небезпечні хімічні речовини збувають люди без відповідної освіти та знань. Такий же підхід планується застосувати до тих, які безпосередньо працюють із хімікатами на полях.
Адже застосування пестицидів небезпечне не тільки тим, що отрута потрапляє в організм через дихальні шляхи у мешканців сільських територій, що живуть поряд із полями. Отрута залишається у продукції, яка потрапляє з лану до столу. Це викликає гострі хронічні отруєння у людей за сотні кілометрів від місця, де пестициди були розпилені. Про безпеку овочів та іншої продукції судять якраз за величиною залишків у ній пестицидів. Їхній вміст не повинен перевищувати максимально допустимого рівня, який встановлюється медиками і вважається безпечним для здоров'я.

Його вміст регламентується законом «Про пестициди і агрохімікати», ЗУ «Про захист рослин» та відомчих наказів, основними з яких є Державні санітарні правила Міністерства охорони здоров'я України про «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві».
Глава 4 Угоди про Асоціацію Україна - ЄС

Застосування пестицидів - це частина загальноєвропейського підходу до забезпечення охорону життя та здоров'я людей, тварин і рослин. Тому питання застосування пестицидів у сільському господарстві знайшло відображення у Главі 4 Угоди про Асоціацію Україна - ЄС. Конкретніше – в особливостях запровадження санітарних та фітосанітарних заходів.
Вимоги Угоди - повна прозорість

Загальні вимоги Угоди - повна прозорість санітарних та фітосанітарних заходів та встановлення механізму стосовно їх еквівалентності наближення законів України до законів ЄС. Останнє відбувається у рамках реалізації Компоненту 1 «Гармонізація законодавства України із законодавством ЄС у сфері засобів захисту рослин та залишків пестицидів".
Проект Twinning в Україні набирає обертів

Загалом робота над імплементацією українського законодавства до вимог ЄС триває відповідно до проекту Twinning. Безпосередньо Україна взяла на себе зобов'язання втілити у життя Директиви №2000/29/ЄC, №2009/128/ЄC та Регламентів ЄC №1107/2009, 396/2005 до відповідних нормативно-правових актів України.

Перші законодавчі кроки у 2015

Перші законодавчі кроки у цьому напрямі зроблені у 2015 році. Тоді парламент проголосував за проект закону про внесення змін до Закону України про карантин рослин. Зміни до закону Перш за все стосуються зниження адміністративного навантаження на бізнес у сфері карантину рослин, а також приведення фітосанітарних заходів у відповідність до міжнародних стандартів і норм.
Триває робота над законом «Про захист та карантин рослин. Проект ЗУ включає законодавчі зміни в частині проведення державного фітосанітарного контролю імпорту та транзиту засобів захисту рослин у пунктах пропуску на державному кордоні України. До речі вони відповідають рекомендаціям Європейської комісії. Протягом останніх місяців проект ЗУ було обговорено та узгоджено з експертами ЄК.Фінальна версія документу передбачає - операційну структуру та методології стосовно імпорту (розміщення на ринку) - використання засобів захисту рослин (ЗЗР) - фітосанітарні правила імпорту рослин, рослинних продуктів та інших об'єктів. У березні ц.р. по завершенню засідання Наглядової ради зазначеного вище проекту Твіннінг, оголошено, що проект ЗУ готовий до внесення на профільного органу виконавчої влади.

Наразі завершена робота над проектом закону «Про захист та карантин рослин». До його розробленням долучені і європейських експертів. Найближчим часом документ буде поданий до Держпродспоживслужби для подальшого опрацювання.


Райвіс Гросбардіс
Постійний радник проекту Твіннінг
З квітня 2018 року почалася інформаційна кампанія, спрямована на грамотне застосування легальних пестицидів. Інформація про початок кампанії та всі супровідні матеріали розміщені на сайті Держпродспоживслужби та на інформаційних ресурсах профільних асоціацій та інших партнерів Служби.

Планом заходів з виконання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом,
Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, затвердженим постановою КМУ від 25 жовтня 2017 р. № 1106, передбачено імплементацію 30-и вимог, що стосуються особливостей реєстрації, переміщення та застосування пестицидів та інших засобів захисту рослин. Що нас чекає далі? Розробка проектів нормативно-правових актів, узгодження з експертами ЄС, а також їх прийняття до 31 грудня 2019 року.
Над матеріалом працювали Подорван Андрій, Іващенко Наталія, Соловська Євгенія, Шарута Ольга та Вікторія Талашкевич. Матеріал створено для сайту "Тусовка" під час Вишколу за проектом "Точне відображення Угоди про Асоціацію Україна-ЄС" у м. Запоріжжя.
Дізнавайтеся більше про Угоду щодо асоціації Україна-ЄС
Сайт: http://www.eurointegration.com.ua

Made on
Tilda