Візова лібералізація: відокремлюємо факти від уявлень
З-поміж усіх аспектів відносин України та Європейського Союзу, мабуть, найбільш обговорюваним і жаданим є скасування віз для українців, що подорожують у країни Європи. Проте саме цей аспект зближення нашої країни та європейських сусідів породжує численні міфи, що призводять до невиправданих очікувань і зневірення у проєвропейській політиці… Які переваги отримають українці від омріяного безвізу і чи є вони суттєвими, розбиралась Ольга Гріднєва
"Матимемо брак молодих та активних, бо воні всі поїдуть працювати до країн Європи без віз", "Будемо членами Євросоюзу", "Нащо нам безвіз, бо ми не маємо коштів на подорожі?"... Думок щодо майбутньої лібералізації візового режиму чимало, і їх більшає з кожною черговою обіцянкою влади. Втім, більшість українців не дуже чітко уявляють, про що саме вже кілька років домовляються представники влади різних країн.
Євросоюз дорівнює Шенгенській зоні?
Найпоширеніше хибні уявлення полягає в тому, що зона дії Шенгенської угоди дорівнює території Євросоюзу. Навіть, не вивчаючи детально історію і причини створення єдиної Європи, простим порівнянням мапи ЄС та країн, які входять до зони Шенгенської угоди, неважко помітити, що вони відрізняються.
Шенгенська зона офіційно включає чотири країни, що не входять в ЄС: Ісландія, Норвегія, Швейцарія і Ліхтенштейн, а також де-факто включає ще три європейських мікро-держави: Монако, Сан-Марино і Ватикан, які також не є членами ЄС. Крім того, з боку ще однієї країни, Андорри, відсутній внутрішній прикордонний контроль на кордонах з країнами шенгенської зони. Всі країни Європейського союзу, крім Великобританії та Ірландії, зобов'язалися увійти до Шенгенської зони, і всі, крім Румунії, Болгарії, Кіпру та Хорватії, вже зробили це.
ФАКТ:
Шенгенська зона не дорівнює Євросоюзу, а країна, яка має безвізовий режим не входить автоматично до Євросоюзу
Чи є у людей гроші на відпочинок у Європі? Насправді подорожі до Європи не завжди є розважальними. Кропивничани мають партнерів у країних, що входять до Шенгенської зони, потребують участі у ярмарках та виставках, щоб познайомити європейців зі своєю продукцією, можуть брати участь у освітніх подорожах. Необхідність отримувати візу - це лише додаткові витрати, які обтяжують кишені кропивничан. Оскільки у місті немає жодного консульства чи візового центру, доводиться витрачати додатковий час та кошти, щоб спочатку подати заявку на отримання візи, а потім забрати свій паспорт.

факт:
Туристичні агенції не продають найдешевші готелі та не бронюють апартаменти для бюджетних подорожей. Через побоювання, що буде відмова у візовому відділі багато людей переплачують за подорожі.
Безвізовий режим розв'яже руки заробітчанам - в Україні не буде кому працювати
Чи чекає на Кіровоградщину доля прикордонних областей, де з сіл поїхали на заробітки майже всі молоді люди?
Відток робочої сили - одне з найбільших побоювань українців. Маючи невтішні приклади Польщі, та країн Балтії, багато хто побоюється, що ми втратимо молодих людей.
Втім, скасування віз торнеться виключно короткострокових віз - режим перебування у країнах Європи для роботи чи навчання потребує отримання віз абсолютно іншого типу. А от можливість поїхати на кілька днів чи тижнів на конференцію чи стажування, скористатись програмою обмінів чи іншими аналогічними можливостями стане легше. Крім того, нікуди не подінуться квоти на працевлаштування іноземців та додаткові дозволи, яких вимагає закоанодавство кожної окремої країни. Такої думки тримаються і фахівці.
Безвіз не дуже "полегшить життя" тим, хто планує навчатися чи працювати в Європі, адже для тривалого перебування поттрібні річні візи. Проте в цілому потік студентів посилиться однозначно, тому що легше буде брати участь в численних короткострокових поїздках, наприклад, участь конференціях, семінарах тощо. На деякі спеціальності потрібно здавати іспити, наприклад, з творчих спеціальностей. І взагалі, в Європі море короткострокових програм для студентів, які не хотіли зв'язуватися з українськими студентами через проблеми з візами...
Вікторія Поляновська
Представниця програми Eurostudent у Кропивницькому
факт:
Безвіз надає додаткові шанси, а от як їх використати -залежить виключно від самих українців
Made on
Tilda