18 вражень про децентралізацію на Кіровоградщині
Багато журналістів, редакторів та копірайтерів, які працюють у Кропивницькому, або починали тут кар'єру, приїхали в обласний центр із невеликих містечок, сіл та селищ Кіровоградської області. Цими днями Вікторія Талашкевич, радниця з комунікацій Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою», провела невелике дослідження щодо рівня обізнаності медійників у питаннях об'єднання рідних громад.
- Я хотіла актуалізувати, зробити близькою тему об'єднання громад для моїх колег, котрі працюють або працювали у медіа, і які самі родом з тих сіл, які зараз або отримують переваги від децентралізації, або щодня втрачають шанс, відкладаючи рішення про об'єднання, - говорить Вікторія Талашкевич.

Далі цитуємо учасників та учасниць опитування – це сімнадцять журналістів, працівників прес-служб, рекламістів, які працюють із текстами, а також редакторів та громадських журналістів.

Вікторія Талашкевич
радниця з комунікацій Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою»
Всім, хто процитований у цьому матеріалі, було поставлене одне питання: «Що Ви знаєте про децентралізацію у тому селі чи містечку, звідки Ви родом, чи де мешкають ваші батьки та родичі?»
Прес-служба компанії ПП ВК «Технополь». Коріння у смт. Новгородка, Новгородківський район
Ася Цуркан
«Про децентралізацію у Новгородківському районі нічого не знаю, бо я там не буваю. Хоча читала, що там в кількох селах, громади проти об'єднання…»
Редактор інтернет-видання Depo.Кропивницький Родом із смт Новгородка, Новгородківського району
Сергій Муренець
«…Знаю, що частину району (Митрофанівка, Петрокорбівка і Корбомиколаївка) намагалися зліпити з Новопразькою ОТГ. Не вийшло, бо люди проти і це логічно. Тому швидше всього на базі району буде дві громади: з центром в Новгородці і у Верблюжці. Поки що жодної ОТГ в районі не створено офіційно»
Креативна директорка медійної агенції «Public Sensation». Коріння у смт. Новгородка, Новгородківський район
Альона Семко
«Чесно, не можу сказати, що я достатньо в темі. Але останні події довкола сіл Петрокорбівки, Корбомиколаївки, Дубівки та Білопіль (Новгородківського району), бентежать. На мою думку, ситуація стала критичною саме через брак інформації серед жителів району і мінімум роз'яснювальної роботи, а також конструктивного діалогу місцевої влади з населенням».
Спеціаліст першої категорії патронатної служби виконавчого апарату обласної ради
Родом із смт Новгородка, Новгородківського району.
Юрій Лета

«У Новгородківському районі ситуація з децентралізацією складна, враховуючи останні події, про які також писали ЗМІ. За перспективним планом має бути дві громади: Верблюжська і Новгородківська, але в жодній об'єднавчі процеси, як мені відомо, ще не розпочиналися і робочі групи не створювалися. На мою думку для Новгородківського району підходить принцип «один район – одна громада», адже він сам не великий і має населення 15 тисяч осіб».
Голова ГО "Центр журналістських ініціатив "Медіаколо", керівник проекту "Без купюр".
Батьки мешкають у Новгородці
Наталя Кривошей
«Я вважаю, що в нас населення в переважній більшості ретрогради, які бояться і не хочуть змін. Переважно через необізнаність. Але попри це, вважаю, що процес об'єднання має бути добровільним. Людей треба заохочувати не обіцянками, а конкретними позитивними прикладами. Можливо, через недостатню поінформованість громадян, в деяких районах, зокрема, в моєму рідному Новгородківському, децентралізація просувається дуже сутужно, а точніше - стоїть на місці Зокрема, жителям Петрокорбівки, які виступили проти приєднання до Новопразької ОТГ, ніхто так і не пояснив, в чому переваги об'єднання саме в такому форматі, і як та головне коли буде вирішено питання зі сполученням Петрокорбівки з центром нової адміністративної одиниці».
Ірина Лягул
Журналістка, координаторка з виборчих програм ВГО "Комітет виборців України" у Кіровоградській області
Родом із села Мартоноша, Новомиргородський район


«Процес в районі йде дуже повільно. Якщо взяти міського голову Новомиргорода, Ігоря Валерійовича Забажана, то він хоче Новомиргород бачити окремо. Але є маленькі села, які можуть просто не вижити. А є, навпаки, такі села як Мартоноша та Панчево, в яких буде затята боротьба за владу. Останнє, що я чула у селі, то це те, що два згадані села будуть об'єднуватися із центром у Панчеві. Голова облради Олександр Чорноіваненко хоче один район - одна громада, а так як він з Новомиргородщини, то, на мою думку, він буде йти до цього. Місцеве населення до децентралізації ставиться по-різному, більшість пасивно, можливо через те, що мало інформаційних заходів проводиться. А якщо брати конкретно Мартоношу і Панчево, то і люди особливих змін і не бачать, так як все тримають «местные царьки», голови СТОВ, там думка людей мало цікавить».

Журналістка сайту «Точка доступу»
Родом із села Костомарівка, Бобринецький район
Ольга Зима
«Про перебіг децентралізації у селі знаю дуже мало. Єдине, що люди малопоінформовані, тому виступають проти об'єднання. То ж чекають примусового об'єднання. На мою думку, люди ще бояться, що внаслідок цієї реформи спочатку в селах позакривають школи, а згодом зникнуть і самі села».
Журналістка Медіапорталу «Акула»
Родом із Бобринецького району, село Веселівка
Альона Копотій
«На сьогоднішній день, наскільки мені відомо, об'єднуватися в територіальну громаду у моєму рідному селі поки не збираються. Раніше ходили чутки, що хочуть об'єднати ближні села, але потім якось все затихло і більше ніхто про це нічого не говорив. У самому районі, наскільки мені відомо, об'єднуються в ОТГ, а от, що буде із нашим селом, поки невідомо, чи то про це навіть немає розмов, чи то просто ніхто поки цього не афішує».
Олександр Гергардт

Веб-розробник в «Аperture development», раніше – журналіст, редактор
Родом із смт. Нова Прага, Олександрійського району

«Про перебіг децентралізації знаю доволі багато. Декілька зборів відбувались. Громада одноголосно проголосувала за об єднання громад. Знаю, що не всі села, що мали б об'єднатися до нашої громади цього бажають та навіть приїжджали на мітинг під ОДА. В цілому, слідкую за процесом!»

Редакторка журналу «Персона»
Родом із села Первомайське, Маловисківськівського району
Неля Желамська
«…Більше десяти років село повільно вмирало - закрився дитячий садок, школа, молодь роз'їхалася. Здебільшого, через бездіяльність сільського голови, який протягом цих років якимось чином щоразу обирався на посаду. Коли запустився процес децентралізації, свідома й активна громада почала ініціювати перевибори. Протягом всього 2016-го їздили на прийом до міського голови Малої Виски, відвідували сессії... У жовтні 2016-го первомайці першими в районі увішли до Маловисківської ОТГ, обрали старосту й на сьогодні мають багато того, чого не могли добитися раніше: вчасно почищені від снігу дороги, власний бюджет на проведення святкових заходів, можливість впливати на розвиток села...»
Редакторка обласного тижневика «Нова газета»
Родом із Малої Виски
Інна Тільнова
«Мені важко бути об'єктивною, оцінюючи результати реформи децентралізації на Маловисківщині, бо я бачу лише зовнішні зміни – плитку на центральній площі, утеплену будівлю міської ради, лавки і ліхтарі у центрі міста. Цього раніше не було, тепер є і це чудово. Чекатиму такого комфорту і на вулиці, де живуть мої батьки. Водночас від своїх друзів і колишніх учителів, з якими підтримую зв'язок, я чула про кілька конфліктних, пов'язаних зі створенням ОТГ, ситуацій. Як на початку створення громади ділили людей на тих, хто з громади , і хто «не наш». Як ділили приміщення і меблі і мало не билися за кожен стілець, стіл чи навіть штору. Про один із таких конфліктів «Нова газета» писала і він стосувався реорганізації колишнього будинку школяра під адмінприміщення, адже в громаді тепер створили свій відділ культури, відділ освіти. Обурювала бурхлива реорганізація дитячої школи мистецтв. До позитиву можу віднести освітлення багатьох вулиць (у тому числі і за допомогою сонячних батарей), також поменшало перебоїв з водопостачанням, жвавіше взимку розчищаються дороги і тротуари. Змінилась і центральна частина парку. Ще один пункт, який радує – це робота над туристичним потенціалом Малої Виски (авіафестиваль, участь у проекті «Малі міста – великі враження», де Виска мала шанс отримати півмільйона на свій проект. Цього року не вдалося, але вірю, що все попереду). Глобальні проблеми, скоріше всього, залишилися ті самі. Одна з них – відсутність робочих місць, можливості для розвитку для молоді. Саме через це чимало з моїх однолітків заробляють гроші хто в Польщі, хто в Чехії. Як оцінюють два роки в складі громади сільські жителі, чути не доводилось. Хотілось би вірити в те, що маючи фінансовий ресурс (а бюджет громади, наскільки відомо, зріс в рази і нині складає на рік кілька десятків мільйонів гривень) дозволить прискорити зміни на краще не лише в громаді, а і в селах Тим більше, що це і від сільської землі в значній мірі, як я розумію, наповнюється бюджет громади. А раз так, то і працювати ці кошти мають на село в тому числі».
Олег Бондар
Журналіст
Батьки родом із села Мала Вільшанка, Вільшанського району, обоє із болгарських родин, сам до шести років проживав у Малій Вільшанці

«Чесно, нічого не знаю. Я останнім часом якось відстав від життя і місцевими новинами не надто переймався»
Журналіст телерадіокомпанії «TTV»
Батько родом із с. Грузьке, Кіровоградський район
Володимир Іванченко
«Чесно кажучи, абсолютно не володію такою інформацію. Думаю, що татові також нічого невідомо стосовно цього питання».
Волонтерка ГО "Молодіжна ГО КОВО", екс-ведуча на телебаченні
Коріння у селі Шевченкове, Кіровоградський район
Ірина Іванова
«Про перебіг децентралізації у цьому селі нічого не знаю. З родичами зараз рідко спілкуємося…»
Сергій Чабаненко
Редактор газети «Трибуна»
Батьки родом із смт Компаніївка, має там родичів
«Знаю, що Компаніївка створила ОТГ із тими селами, які входили лише до її селищної ради, вибори були восени»
Журналістка проекту «Цієї миті рік потому», канал «СТБ»
Яна Пісарєва
"...В дитинстві жила у Знам'янці «Про об'єднання громад у Знам'янському районі нічого конкретного не зможу сказати. Я за останні три роки тільки один раз була там. Знаю про те, що в Україні проходить децентралізація. Таке добровільне об'єднання територіальних громад, яке передбачає автономію місцевих бюджетів від центрального і також спрощення процедури надання якихось головних адміністративних послуг типу реєстрації місця проживання."
Журналістка Інтернет-видання KOMORA.INFO
Наталя Хандусенко
"В містах обласного значення спостерігається небажання влаштовувати вибори, чим стримують процес утворення об'єднань. Знам'янка не є виключенням. Очікують зміни у законі, за яким місто обласного значення стає ОТГ без проведення виборів. Наразі ж постановою ЦВК від 16.02.18 призначені на 29 квітня вибори у Дмитрівській сільській об'єднаній територіальній громаді , до складу якої увійдуть села Дмитрівка, Веселий Кут, Гостинне, Долина, Калинівка, Плоске (Дмитрівська сільська рада), Макариха, Новопокровка (Макариська сїльська рада). Обидві ради знаходяться на території Знам'янського району. Також 29 квітня призначені вибори у Новопразькій селищній об'єднаній територіальній громаді, до складу якої увійдуть населені пункти Олекснадрійського району, але серед яких є село Пантазіївка Знам'янського району. 24 січня Пантазіївська сільська рада прийняла рішення «Про добровільне об'єднання територіальних громад».
Кореспондент телеканалу новин «24»
Родом із смт Єлизаветградка, Олександрівського району
Ігор Токар
«Про перебіг децентралізації нічого не знаю, я там дуже рідко буваю, а коли все ж приїжджаю, то тему децентралізації і місцевої влади не обговорював».
Хочете впливати на об'єднання громад?
Звертайтеся до Кіровоградського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою»
Олег Яременко, Директор Центру
Телефонуйте
067-984-68-00
Катерина Сугар, Помічниця Директора Центру
Телефонуйте
067-618-39-87
Олександр Коротченко, Юрист-консульт Центру
Телефонуйте
066-555-45-08
Валентина Шеремет, Радниця з питань децентралізації
Телефонуйте
067-265-78-46
Денис Абрамов, Радник з питань регіонального розвитку
Телефонуйте
066-179-44-24
Олена Савченко, Радниця з місцевих фінансів
Телефонуйте
066-966-28-79
Made on
Tilda